Drewniania podstawka do jajka
Facebook Facebook Youtube Instagram Pinterest

Drewniania podstawka do jajka - Zrób to sam

Zobacz pozostałe wpisy

Drewniania podstawka do jajka

25 maja 2020

W tym artykule zachęcamy do majsterkowania i ekologii. Tak, tak ekologii - ludzie często palą na swoich działkach obcięte gałęzie, które zostały po pracach wiosennych. Pokazywaliśmy już jak można zrobić świąteczne ozdoby z plastrów drewna, a tym razem prezentujemy drewnianą podstawkę pod jajko.

 

Do wykonania podstawki potrzebujecie kawałek gałęzi, polecamy gatunki liściaste bo w iglastych występuje żywica, która może utrudnić prace jak i samo użytkowanie. Drewno powinno być sezonowane, bo świeże popęka po rozcięciu i wypaczy się. Szukajcie gałęzi, które zostały przycięte co najmniej rok wcześniej. Na poszukiwania możecie się wybrać na ogródki działkowe lub do lasu, gdzie często leżą powalone lub przycięte drzewa. Jeśli macie już swój kawałek orzecha, śliwy, gruszy, jabłoni, dębu, akacji lub buka to możecie przystąpić do pracy.

Utnijcie piłą w miarę równy plaster o grubości około 2-3 cm lub grubszy jeśli podstawka ma być wyższa.

Usuńcie korę - polecamy jej usunięcie ponieważ stanowi ona dobre siedlisko dla robaczków. Jeśli jednak chcecie pozostawić korę to będzie wymagała dodatkowego zabezpieczenia. Korę należy wyczyścić na tym etapie z luźnych elementów i porostów używając szczotki drucianej.

Teraz należy przynajmniej jedną lub najlepiej obie strony wyrównać papierem ściernym. W zależności od tego jak równo jest ucięty plaster należy zacząć ścieranie od gradacji #60, #80 w górę, aż do pożądanego efektu. Zazwyczaj wystarczy zakończyć na #320. Ścieranie wykonujemy na płaskiej powierzchni, co zapewni dużą stabilność w późniejszym użytkowaniu podstawki. Okorowane boki również możemy wyszlifować lub szczotkować.

Tak przygotowany plaster jest gotowy do wykonania gniazda na jajko. Wykonanie gniazda to najtrudniejszy etap ponieważ wywiercenie otworu w tak małym materiale nie należy do łatwych. Otwór powinien mieć około 4 cm średnicy. Do jego wykonania można posłużyć się kilkoma narzędziami: wiertłem stożkowym, wiertłem-frezem tzw. forstnerem, dremelem z różnymi końcówkami, wiertłami do drewna w połączeniu z pilnikiem ździerakiem, dłutami... Jak widzicie metod jest wiele, w zależności od dostępności narzędzi zdecydujcie, która jest dla was najlepsza. Pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa, na tym etapie to szczególnie ważne.

Po wykonaniu i wygładzeniu gniazda na jajko, wykonajcie test :) Jeśli wszystko jest w porządku to czas na ostatni etap - zabezpieczenie drewna - na pewno w użytkowaniu może się zdarzyć, że podstawka będzie miała kontakt z wilgocią.

Jeżeli chcecie zachować natualny kolor to zastosujcie lakier, olej lub olejowosk, możecie też wybarwić drewno bejcą albo kolorową farbą. Ozdoby można nanieść pirografem. Jeżeli zdecydowaliście o zostawieniu kory to lakier będzie najlepszym rozwiązaniem ponieważ wzmocni strukturę kory i podkreśli jej kolor.

I gotowe! Planeta uratowana od smogu a my mamy eko podstawkę do jajka.

 

 

 

Podobają Ci się nasze pomysły?
Możesz wesprzeć działalność Fundacji ProCuro na portalu siepomaga.pl