Facebook Facebook Youtube Instagram Pinterest

ArtStacja-przystanek najmłodszej sztuki...„Gdybym miał tysiąc żurawi to…” - Najnowsze wydarzenia w fundacji Procuro

Zobacz pozostałe wpisy

ArtStacja-przystanek najmłodszej sztuki...„Gdybym miał tysiąc żurawi to…”

30 października 2017
W dniu dzisiejszym odbędzie się ocena prac tegorocznego konkursu plastycznego projektu ArtStacja-przystanek najmłodszej sztuki. w tym roku nasi podopieczni tworzyli prace na temat: „Gdybym miał tysiąc żurawi to…”

W ramach tegorocznego projektu rozpoczynamy cykl „Legendy Świata”. Pierwszą naszą artystyczną STACJĄ będzie Japonia, kraj kwitnącej wiśni oraz niezwykłych żurawi, którego model orgiami to symbol pomyślności i pokoju w japońskiej kulturze.

     Inspiracją do wspólnej podróży w świat legend jest prawdziwa historia Sasaki  Sadako, która  jako dwuletnie dziecko przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie. W wieku 10 lat, w wyniku napromieniowania, zachorowała na białaczkę. Usłyszała o legendzie, że żurawie żyją 1000 lat, a  kto złoży 1000 żurawi, uzyska zdrowie i długie życie.   Sasaki zaczęła tworzyć żurawie orgiami,  marzyła o jednym – chciała wyzdrowieć  i aby na Ziemi zapanował Pokój. Śmierć nadeszła, gdy złożyła z papieru 644 żurawi. Poruszeni Jej śmiercią koledzy ze szkoły postanowili dokończyć dzieło Sasaki. Wkrótce tragiczna historia dziewczynki dotarła do wielu osób w Japonii i na całym świecie, zdecydowano więc zbudować pomnik w Hiroszimie. Dzisiaj każdego roku w rocznicę zrzucenia bomby, ludzie z całego świata składają na nim tysiące papierowych żurawi, mając nadzieję, że tragiczna przeszłość nigdy nie powróci. Na pomniku znajduje się napis: To jest nasz płacz, to jest nasza modlitwa, pokój na świecie”. 

    Sasako Sadaki zmarła wiele lat temu w odległej Japonii, pozostawiła po sobie jednak wspaniałe dziedzictwo. Zdecydowaliśmy więc, że w roku 2017 podopieczni fundacji PROCURO będą wykonywać prace plastyczne inspirowane historią życia i marzeń dziewczynki.

    Realizując przyświecający fundacji cel, integracji społecznej, zaprosiliśmy do współpracy w naszym tegorocznym projekcie dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tyńcu Małym. Dzieci  w przygotowanym przez nas filmie o historii  Sasaki Sadako,  zaśpiewały  piosenkę dla swoich Koleżanek i Kolegów z Ośrodków.