Facebook Facebook Youtube Instagram Pinterest

„1000 żurawi z Wrocławia dla pokoju w Ukrainie” - Najnowsze wydarzenia w fundacji Procuro

Zobacz pozostałe wpisy

„1000 żurawi z Wrocławia dla pokoju w Ukrainie”

14 października 2022
\"1000 żurawi z Wrocławia dla pokoju w Ukraninie\" to wielokulturowe i twórcze spotkanie z japońską legendą o tysiącu żurawi Sadako Sasaki, dziewczynki, której historia stała się światowym wołaniem o pokój.

Osiem lat po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie, 10 letnia Sadako zachorowała na białaczkę. Dziewczynka podczas pobytu w szpitalu zaczęła składać żurawie z papieru. Żuraw w Japonii uznawany jest za symbol szczęścia i długowieczności. To też jeden z najpopularniejszych wzorów origami. Związana z nim legenda, mówi że jeśli pomyślisz życzenie i złożysz 1000 żurawi, wówczas się ono spełni. Dziewczynka stworzyła ich aż 644, ale niestety choroba się nasiliła i dziewczynka zmarła. Pozostawiła jednak piękną historię, która do dziś inspiruje ludzi na całym świecie.

Historia Sasako Sadaki stała się inspiracją także dla nas. 13 października w sali witrażowej w budynku Starej Giełdy we Wrocławiu spotkały się dzieci pochodzące z Ukrainy, mieszkające obecnie w domu dziecka w DWD Duszniki -Zdrój, młodzież z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach - Caritas Wrocław oraz ze Szkoły Podstawowej im. T. Mazowieckiego w Tyńcu Małym

 

Dla nas inspiracją do organizacji wydarzenia była 13-letnia dziewczynka Juina z Maebashi w Japonii, która wspólnie ze swoimi kolegami ze szkoły napisała listy do ukraińskich dzieci. Poza wykonywaniem żurawi origami wszyscy uczestnicy napisali wyjątkowe listy o swoich marzeniach, które następnie zostaną przekazane do Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

 

           

Podczas pracy twórczej dzieci mogły wysłuchać utworów granych na akordeonie przez Pana Zbigniewa Korpowskiego. Na zakończenie spotkania wysłuchaliśmy wyjątkowego utworu "Imagine" w wykonaniu Zuzi Stopy przy akompaniamencie Pana Wojciecha Rembikowskiego.

 
 

Wydarzenie prowadził niezastąpiony Marek A. Obszarny wraz z Panią Oksaną Kostianiuk z Ukrainy.

Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękujemy wrocławskim członkom Rotary Polska, Dystrykt 2231 1. Firmie ARGO Galeria Papieru dziękujemy za papier, z którego mogliśmy tworzyć żurawie.

Podziękowanie kierujemy także do przedszkolaków z Tyńca Małego oraz wolontariuszy, którzy pomagali dzieciom w nauce tworzenia żurawi.