Facebook Facebook Youtube Instagram Pinterest

Fundacja ProCuro dla dzieci z Ukrainy - Najnowsze wydarzenia w fundacji Procuro

Zobacz pozostałe wpisy

Fundacja ProCuro dla dzieci z Ukrainy

21 czerwca 2022
Wojna w Ukrainie była dużym szokiem dla całego świata. Polskie społeczeństwo, mimo zaskoczenia i nieprzygotowania, ruszyła na ratunek Ukrainie. W pomoc zaangażowały się fundacje charytatywne, firmy oraz osoby prywatne.

Głównym założeniem Fundacji ProCuro jest wspieranie wąskiej grupy, jaką są dzieci z niepełnosprawnościami, jednak w obliczu wojny, musieliśmy pomóc również przybywającym do Polski Ukraińcom. Od momentu rozpoczęcia się ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę zaczęliśmy organizować warsztaty kreatywne dla ukraińskich dzieci. Wspólnie z dziećmi malowaliśmy koszulki, które oprócz tego, że były narzędziem do wspaniałej do zabawy, były także niezbędnym elementem garderoby dzieci. Wiele z nich do Polski przywiozło tylko kilka ubrań.

  


Zajęcia są dla dzieci ciekawą atrakcją, która pomaga zapomnieć o stresie związanym z wojną i koniecznością przeprowadzi do obcego kraju. Dla mam, z kolei, te kilka godzin warsztatów jest okazją na zajęcie się sprawami urzędowymi lub po prostu szansą na spokojny odpoczynek w pojedynkę.

Od marca do tej pory zorganizowaliśmy warsztaty m.in. w Centrum Odra, w Kolejkowie, Domu Ukraińskim we Wrocławiu, Dom Ukraińskim w Biskupicach Podgórnych oraz na Akademi Sztuk Pięknych w ramach projektu Dzieci Ukrainy.

  

   

 

Wspólnie z ukraińskimi dziećmi z ośrodka w Biskupicach Podgórnych świętowaliśmy Dzień Dziecka. To było prawdziwe święto radości i kolorów. W prezencie od Fundacji Pro Curo wszystkie dzieci z ośrodka otrzymały upominki w postaci bonu podarunkowego do galerii handlowej Aleja Bielany.

Z pomocą mam dzieci będą mogły kupić wymarzoną zabawkę lub niezbędny na lato element garderoby. Cieszymy się, że pomimo tęsknoty za domem, ukraińskie dzieci czują się w Polce dobrze i mogą beztrosko się bawić wśród nowych przyjaciół.

   

 

Mimo ustabilizowania się sytuacji przybyłych do Polski Ukraińców nadal planujemy organizować zajęcia dla naszych małych sąsiadów. Poza organizacją warsztatów staramy się również wspierać wschodnich uchodźców poprzez dostarczanie potrzebnych rzeczy użytku codziennego. Wyposażyliśmy kilka placówek, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy, materiały papiernicze i biurowe, a także zabawki i gry dla dzieci. Dla ukraińskich uczniów szkół w Bielanach Wrocławskich i Tyńcu Małym przekazaliśmy ponad 40 plecaków i kilka kartonów kredek, farb, zeszytów. 

   

  

Fakt, że sytuacja w Ukrainie nie jest już tak dramatyczna jak na początku i jest rzadziej poruszana medialnie, nie oznacza, że wojna się zakończyła. Warto o tym nie zapominać i nadal w miarę możliwości wspierać społeczeństwo ukraińskie.