Najnowsze wydarzenia w fundacji Procuro
Facebook Facebook Youtube Instagram Pinterest

Sztuka bez Granic: Relacja z Realizacji Projektu - Najnowsze wydarzenia w fundacji Procuro

Zobacz pozostałe wpisy

Sztuka bez Granic: Relacja z Realizacji Projektu

09 maja 2024
W okresie od października do kwietnia Fundacja ProCuro realizowała wyjątkowy projekt \"Sztuka bez Granic\" w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Caritas w Dobroszycach. Dzięki wsparciu finansowemu z grantu od Fundacji PZU, mogliśmy zapewnić dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami dostęp do różnorodnych instytucji kultury oraz bogatej oferty warsztatów edukacyjnych.

Naszym celem było nie tylko zainspirowanie młodych uczestników do odkrywania świata sztuki i kultury, ale także pomoc w rozwijaniu ich talentów i umiejętności artystycznych.

  

Ważnym wydarzeniem było spotkanie z Teatrem Katarynka, który zaprezentował interaktywne przedstawienie "Książniczka Rosa i Klimek". Po spektaklu, dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych, które poprzez wspólne gry i zabawy rozwijały ich zdolności aktorskie oraz umiejętność współpracy w grupie.

Kolejnym elementem projektu były warsztaty fotograficzne. Pod okiem doświadczonych fotografów, dzieci mogły szlifować swoje umiejętności oraz sprawdzić się w roli modeli, co dla wielu z nich było niezapomnianym przeżyciem.

Projekt "Sztuka bez Granic" obejmował również warsztaty pantomimy, prowadzone przez aktorkę Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Dzieci uczyły się wyrażania emocji za pomocą gestów i mimiki, co wzbogaciło ich zdolności komunikacyjne i artystyczne.

Warsztaty sztuki plastycznej, były kolejnym kluczowym elementem projektu. Dzieci tworzyły wielkoformatową pracę, która następnie została zaprezentowana na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zajęcia te pozwoliły uczestnikom na wyrażenie siebie poprzez sztukę, rozwijając ich zdolności manualne i wyobraźnię twórczą.

Wychowankowie ośrodka odwiedzili również wystawę pt. "Impresje. Młodzi o sztuce dawnej". Jest to pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych wrocławian i wrocławianki, którzy wcielili się w rolę kuratorów i kuratorek. Na ekspozycji zaprezentowano blisko 70 wybranych dzieł sztuki, podopieczni ośrodka w Dobroszycach mieli szansę podziwiać prace tak renomowanych artystów jak Olga Boznańska, Aleksander Gierymski czy Jan Matejko.

"Sztuka bez Granic" okazała się być nie tylko programem edukacyjnym, ale również artystyczną przygodą dla dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas w Dobroszycach. Dzięki zaangażowaniu lokalnych instytucji kultury oraz profesjonalnych artystów, młodzi uczestnicy mieli możliwość zanurzenia się w różnorodne formy sztuki, co otworzyło przed nimi nowe perspektywy i wzbogaciło ich życie.

Wystawa prac dzieci w Muzeum Narodowym we Wrocławiu była kulminacyjnym momentem projektu, ukazującym, jak wiele można osiągnąć, dając młodym ludziom szansę na rozwój twórczy. To wyjątkowy dowód na to, że sztuka naprawdę nie zna granic. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia.