Facebook Facebook Youtube Instagram Pinterest

Warsztaty EKO dzieciak - robimy bomby nasienne! - Najnowsze wydarzenia w fundacji Procuro

Zobacz pozostałe wpisy

Warsztaty EKO dzieciak - robimy bomby nasienne!

25 kwietnia 2022
Z okazji Dnia Ziemi wraz z Hanią z Eco.EduKids przeprowadziliśmy dla dzieci warsztaty EKO DZIECIAK. Najpierw porozmawialiśmy o tym, czym jest ekologia i dowiedzieliśmy się jaką rolę w przyrodzie pełnią pszczoły. Później przyszedł czas na zabawy w blocie.

To już kolejne zajęcia, które odbyły się w ramach naszego projektu pt. „Rozwój i zabawa to bardzo ważna sprawa! Interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnością”, którego partnerem jest Fundacja PZU.

Pani Hania z EcoEdu.Kids opowiedziała nam wiele przyrodniczych ciekawostek oraz nauczyła nas jak robić ekologiczne bomby z nasionami, które zrzucimy na okoliczne łąki i nieużytki. Dzięki naszej wspólnej pracy Dobroszyce zakwitną! 

   

Zanim przystąpiliśmy do lepienia kul, pisakami i stemplami ozdobiliśmy opakowania papierowe, do których schowamy nasze … bomby nasienne. To świetny i bardzo oryginalny pomysł na prezent. Część naszych kul, po wyschnięciu, podarujemy okolicznym mieszkańcom.

  

Bomby nasienne to pradawny sposób na bezpieczne przechowywanie nasion. W rzeczywistości to kulka ulepiona z gliny, ziemi i nasion roślin kwitnących. 

   

   

Bomba kwietna rzucona na nieużytki, skwery czy zaniedbane działki poradzi sobie sama. Aby nasiona z bomb przekształciły się w kolorowe kwiaty, potrzebują sprzyjających warunków ciepła, wilgoci i światła. Jeśli jest taka możliwość, warto na początku podlewać bomby i kiełkujące rośliny. Przy sprzyjających warunkach w ciągu kilku tygodni od zrzucenia bomb, wyrosną w ich miejscu piękne, kolorowe i pożyteczne kwiaty, które będą wabić pszczoły, motyle i inne cenne zapylacze, a w ślad za nimi ptaki. Kwiaty będą nie tylko cieszyć oko, ale i zwiększać różnorodność biologiczną w okolicy.

   

Część bomb już trafiła na okoliczne nieużytki. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i że wkrótce będziemy mogli oglądać w tych miejscach piękne i kolorowe kwiaty. 

   

Jak zrobić BOMBY NASIENNE?

składniki:
- nasiona lokalnych, małowymagających roślin kwitnących (można kupić gotowe mieszanki roślin miododajnych),
- gleba do kwiatów 
- sproszkowana glina (do kupienia w sklepach wędkarskich)
- woda
- duża miska do zmieszania wszystkich składników
- miarka do odmierzania składników np. kubek, słoik, szklanka 

Jak wykonać bomby nasienne?

Do miski dodaj 5 miarek sproszkowanej gliny, 3 miarki ziemi i dwie miarki różnorodnych nasion. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a następnie stopniowo dolewaj wodę. Masa powinna osiągnąć konsystencję

wyrobionej plasteliny.

Nabieraj w dłonie odrobinę masy i lep kulki o średnicy ok. 2-3 cm.
Kule możecie użyć od razu lub zaczekać aż wyschną ok 2-3 dni. Suche kule możecie przechowywać w papierowych torebkach.