Możesz
pomóc
Facebook Youtube
Wspieramy społeczną integrację dzieci niepełnosprawnych poprzez sztukę
Zobacz pozostałe wpisy

Warsztaty kulinarne w Dobroszycach

19 maja 2019
Jedzenie też może być sztuką - to temat przewodni ostatnich warsztatów przeprowadzonych przez Fundację ProCuro.

W czwartek 16 maja, wspólnie z Fundacją Polskie Dzieci i siecią sklepików szkolnych ZDROWIK zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach, podczas których piętnastu przyszłych kucharzy, mogło sprawdzić się w kulinarnej zabawie smakiem i sztuką.

Na początku zajęć dzieci spotkały się z dietetykiem, który przedstawił im tematykę warsztatów, opowiedział o produktach i  wpływie poszczególnych składników na zdrowie. Następnie dzieci dostały kilogramy owoców z których na tackach układały obrazy. Po uroczystej prezentacji obrazów wszystkie owoce trafiły do miksera, gdzie zamieniły się w multismakowe koktajle.

W drugiej części warsztatów wspólnie z dziećmi tworzyliśmy pyszne jogurty z kolorowymi musami owocowymi i muesli. Nawet znienawidzony dotąd szpinak, w połączeniu z bananem i kiwi, okazał się całkiem pyszny i dał się zjeść;) Dzieci w kubeczkach tworzyły wielowarstwowe, fantazyjne połączenia smaków, tekstur i kolorów. Na koniec warsztatów - wspólna degustacja i pamiątkowe zdjęcie. Musieliśmy też obiecać, że niedługo wrócimy z innymi ciekawymi zajęciami.

   

Warsztaty odbyły się przy wsparciu opiekunów z ośrodka i fundacyjnych wolontariuszy. Tym razem, w ramach wolontariatu, dołączyła do nas Asia, która brała udział w warsztatach i miała okazję poznać fantastyczne dzieciaki, dla których na co dzień pracujemy. 

Wolontariat oczami pracownika
Z wolontariatem związana jestem od dłuższego czasu, jednak w warsztatach organizowanych przez Fundację ProCuro miałam przyjemność uczestniczyć po raz pierwszy. Od razu zgłosiłam się na ochotnika, kiedy usłyszałam  że potrzebni są wolontariusze do pomocy przy warsztatach kulinarnych. Czas, który spędziliśmy z dziećmi i ich wychowawcami był bezcenny, sama nasza obecność wywołała w podopiecznych ośrodka wielką radość, nie wspominając już o indywidualnej pomocy podczas zajęć. Te dzieci, które na co dzień nie mają przy swoim boku rodziców bardziej, niż zabawek potrzebują obecności, zaangażowania i zwrócenia na nie uwagi, nawet jeśli jest to kilka godzin warsztatowych. Wolontariat to rzecz, która pomaga nie tylko osobom potrzebującym naszego wsparcia ale również nam samym w przewartościowaniu pewnych (naszym zdaniem priorytetowych) spraw i spojrzeniu z innej perspektywy na problemy, które dla nas, zdrowych osób wydają się czasem nie do przeskoczenia. Problemy- naszym zdaniem wielkie, stają się nagle nieznaczące w obliczu często nieuleczalnych chorób, szczególnie jeśli dotykają dzieci. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w tego typu spotkaniach, to dla nas tylko kilka godzin, a dla nich wydarzenie, które będą wspominały przez długi czas.
Joanna Łuczkowska, Młodszy specjalista ds. personalnych GRUPA IMPEL


 

 

Wszystkich, którzy tak jak Asia, chcieliby dołączyć do naszej fundacyjnej ekipy wolontariackiej zachęcamy do kontaktu mailowego na adres k.leksinska@procuro.org.pl

Współorganizatorami warsztatów byli: