Upcycling tworzywa HDPE - Zrób to sam
Upcycling tworzywa HDPE
W tym poradniku chcemy wam pokazać co można zrobić z niepotrzebnych plastikowych nakrętek od butelek i dlaczego warto je segregować.
Najpierw musicie zgromadzić odpowiednią ilość tworzywa oznaczonego napisem HDPE lub 2 w trójkącie. Ze względów bhp polecamy czyste zakrętki lub opakowania ze środków spożywczych. Zdecydowanie odradzamy opakowania po środkach chemicznych.
Tworzywo warto posegregować kolorami i w zależności od tego, co planujemy wykonać, można je zostawić w całości lub rozdrobnić. Proces rozdrabniania wymaga bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami lub użycia np. starej ręcznej, niepotrzebnej maszynki do mięsa. Nie próbujcie mielenia blenderami, ponieważ możecie uszkodzić urządzenie. Rozdrobnione tworzywo HDPE nieco lepiej - bardziej równomiernie topi się oraz umożliwia wypełnianie całych nakrętek.
Mając odpowiednio przygotowane frakcje możecie przystąpić do planowania upcyclingu. Upcycling tworzywa HDPE, który prezentujemy polega na wygrzewaniu w około 180°C, w trakcie którego w przeciągu kilkunastu minut dochodzi do roztopienia na ciągnącą się masę plastiku. Miękkie tworzywo można nieznacznie formować patyczkami, mieszać w celu uzyskania różnorodnych efektów kolorystycznych i ściskać w celu odgazowania i uzyskania zwartej masy. Pamiętajcie, że z uwagi na wysoką temperaturę należy zachować wszelkie środki ostrożności, używać rękawic ochronnych i wykonywać tą czynność bez udziału dzieci w celu uniknięcia poparzeń.
Jak topić tworzywo HDPE /2/ ?
Tworzywo można topić na blachach do pieczenia z użyciem papieru do wypieków, w niepotrzebnych foremkach lub specjalnie przygotowanych formach - jeśli takie macie możliwość wykonać. Używajcie rękawic i pamiętajcie, że roztopione tworzywo klei się do materiału. W trakcie procesu nie wydobywają się żadne nieprzyjemne zapachy, jednak na wszelki wypadek zapewnijcie także dobrą wentylację pomieszczenia.
W sieci znajdziecie wiele inspiracji na temat tego co można zrobić z topionego HDPE, my podajemy tylko kilka prostych przykładów: recyclingowe breloczyki do kluczy, bazy do łapaczy snów, recyclingowe wisiorki, kolorowe ramki do zdjęć, czy nawet recyklingowe gry. Posiadając odpowiednie formy możecie także zrobić deski do krojenia, czy miseczki jednak by wyszły efektownie muszą być mocno ściśnięte w procesie stygnięcia.
Jeżeli planujecie wykorzystanie gotowych zakrętek to sprawa jest prosta, nasypujecie do nakrętki rozdrobnione tworzywo (z lekkim czubkiem) i czekacie aż zmięknie w piekarniku.
W trakcie topienia możecie patyczkiem zmieszać kolory i ponownie dogrzać masę. Następnie należy wyłożyć tworzywo na deskę do krojenia, przykryć papierem do pieczenia, docisnąć mniej lub bardziej w zależności jaką grubość krążka chcecie uzyskać i ścisnąć ściskami stolarskimi lub obciążyć na 15-20 minut. Tworzywo szybko chłodzone pod wodą lub pozostawione bez obciążenia kurczy się w sposób niekontrolowany i powstają wygięcia. Ale może to też być wasz zamierzony efekt.
Gotowy krążek można przewiercić, przewlec sznurek i zamocować np. jako brelok do kluczy. Można w nim nawiercić 4 otwory i będzie stanowił bazę do łapacza snów. Z wielu małych krążków stworzyć warcaby czy podróżną wersję gry w kółko i krzyżyk.
Materiały, które mogą być pomocne:
- nakrętki i opakowania z HDPE po środkach spożywczych
- mocne nożyczki / nóż
- stara ręczna maszynka do mięsa
- piekarnik
- rękawice ochronne
- blacha lub foremki
- papier do pieczenia
- 2 deski do krojenia
- ściski stolarskie
- wiertarka / dremel / wiertła
- kółka do kluczy
- cieńki repsznur
Podobają Ci się nasze pomysły?
Możesz wesprzeć działalność Fundacji ProCuro na portalu siepomaga.pl