Jak samodzielnie wykonać wiatrak ogrodowy?
Facebook Facebook Youtube Instagram Pinterest

Wiatrak ogrodowy z mechanizmem - Zrób to sam

Zobacz pozostałe wpisy

Wiatrak ogrodowy z mechanizmem

01 czerwca 2020

Ten poradnik dedykujemy ambitnym majsterkowiczom, którzy chcieli by skonstruować wiatrak z mechanizmem do ogrodu lub na balkon. Może on pełnić kilka funkcji: od ozdobnej, poprzez meteorologiczną - jako wskaźnik kierunku wiatru, aż po defensywną - odstraszając swym turkotem krety i nornice.

W literaturze anglosaskiej taki mechanizm określany jest wyrazem automata, co nie do końca dobrze się tłumaczy, jednak polecamy używanie właśnie tego wyrazu jeśli będziecie szukali inspiracji do swojego projektu.

Nasz wiatrak oczywiście wykonany jest w konwencji recyklingowej, wykaz części znajdziecie na końcu.

Od czego zacząć? Największym problemem zazwyczaj jest śmigło.

Śmigło

Zapewnia nam darmową energię, którą czerpie z wiatru dostarczając ruchu do naszego mechanizmu. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowego śmigła np. ze starego wentylatora. Jeżeli takiego nie mamy to musimy zamienić się w konstruktora. W naszym projekcie użyliśmy starej niepotrzebnej reklamy PCV, oraz 2 listewek połączonych na krzyż. Równie dobrze można zbudować śmigło ze sklejki, z butelek PET, z rury PCV rozciętej wzdłuż, ze starego koła od roweru, z silniczków elektrycznych - można by długo wymieniać różne niepotrzebne rzeczy.

Pamiętajcie aby śmigło było równomiernie wyważone, solidnie poskręcane tak aby części z wkrętami nie odpadały i nikomu nie wyrządziły krzywdy. Zabezpieczcie je farbą jeśli będzie narażone na warunki atmosferyczne. Łopaty powinny być ustawione pod kątem inny niż prostopadły do kierunku wiatru co zapewni lepszą pracę. Możecie też porównać działanie śmigła z 4 i 6 łopatami.

 

W tym przypadku zrobiliśmy oś ze śruby połączonej ze starym wysłużonym i głośno pracującym łożyskiem. Bardzo nam to odpowiada, bo dźwięki z łożyska odstraszają krety i nornice. Łożysko jest nieco nasmarowane, żeby nie rdzewiało i nie stawiało dużego oporu. Żeby wszystko pasowało i nie tarło o siebie użyliśmy także kilku podkładek i oczywiście nakrętki. Łożysko zostało wklejone w korpus wiatraka.

 

Korpus

Korpus stanowi niepotrzebna skrzynka po winie, zabezpieczona farbą przed deszczem. Korpus to element centralny do którego przymocowane jest śmigło, mechanizm, ogon i podpora wiatraka. Nie musicie używać tak dużych skrzynek, wszystko można również zamocować na odpowiedniej listewce, a mechanizm będzie wtedy w całości widoczny. Poszukajcie jak robią to inni i dopasujcie odpowiednie rozwiązanie do materiałów, którymi dysponujecie.

Ster pionowy

Dzięki niemu wasz wiatrak będzie zawsze się ustawiał do kierunku wiatru i pozwoli na pracę śmigła w zmiennych warunkach. My zrobiliśmy go z listewki oraz tego samego tworzywa PCV co płaty. W innym wiatraku użyliśmy znalezionego patyka i kawałka puszki po napoju. Ster może mieć różne kształty, nawet w kształcie jakiejś postaci.

 

Mechanizm

Mianem mechanizmu określamy tu elementy przenoszące ruch śmigła i odgrywaną scenkę. Gdy całość pracuje zwierzaki huśtają się beztrosko. Przenoszenie ruchu to cała istota i największe wyzwanie mechanizmów. Zębatki, krzywki a u nas w zasadzie korbowód. Huśtawka podnoszona jest za sprawą druta połączonego z tarczą, a do jej wykonania użyliśmy kawałka leszczyny i 2 dinozaurów z jednego z marketów. To wersja dla początkujących, poszukajcie na YouTube co wymyślili inni artyści ludowi :)

 

Podpora

Podpora to w zasadzie końcowy element, cały wiatrak należy wyważyć to znaczy znaleźć, jego środek ciężkości by po zamontowaniu nie przechylał się nadmiernie w żadną stronę. W naszym wiatraku obracanie wokół własnej osi umożliwia kostka z europalety z nawierconym otworem, którą nałożyliśmy na rurę metalową. Jeżeli to możliwe ponownie zastosujcie łożysko, poniższe rozwiązanie nie pracuje tak ochoczo przy słabym wietrze bo całość sporo waży.

Do wykonania wiatraka wykorzystaliśmy m.in.:

starą reklamę PCV, listewki z transportu, niepotrzebną skrzynkę po winie, stare łożysko, patyk leszczynowy, lidlozaury, drut miedziany, kostkę i drewno z palet.

 

Podobają Ci się nasze pomysły?
Możesz wesprzeć działalność Fundacji ProCuro na portalu siepomaga.pl